Opublikowano Dodaj komentarz

Dla kogo pływanie

Dziecko podczas lekcji pływania

Kontakt z błękitną wodą może okazać się bardzo istotny i naukę pływania powinno rozpocząć się już od najmłodszych lat. Dzisiaj tego typu czynności mogą być wykonywane nawet przez niemowlę, ale, pod odpowiednią opieką. W przypadku takich małych dzieci należy pamiętać, że ich ruchy nie są jeszcze odpowiednio skoordynowane, a nóżki nie posiadają jeszcze odpowiedniej siły, aby maleństwo było w stanie samodzielnie utrzymać się na wodzie.

Odpowiednie podejście

Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować z pływania, to idealny czas, aby przyzwyczaić dziecko do kontaktu z wodą. Podczas nauki pływania gry i inne zabawy w wodzie, pomagają tylko w lepszym utrzymywaniu się na wodzie, zwłaszcza jeśli dziecko ma już w pełni wykształcone nogi i potrafi samo utrzymać równowagę. Ćwiczenia ruchowe pozwalają uporać się z oporem wody, przez co nauka pływania staje się wyraźnie przyjemniejsza. Wstrzymywanie oddechu to jedna z wielu ważniejszych czynności, jakie trzeba wykonywać podczas nauki pływania. Oczywiście nie powinniśmy od razu uczyć tego dziecka na basenie. W takim wypadku wystarczy nam wanna z dużą ilością wody, aby dziecko przyzwyczajało się do wstrzymywania oddechu. Po uprzednim przećwiczeniu dopiero w późniejszym czasie możemy to wypróbować w większej wodzie i to też pod odpowiednim nadzorem.

Liczy się działanie

Dzieci powyżej trzech lat, bardzo szybko nauczą się pływać. Kilka lat wystarczy na to, aby dopracować pływanie do pełnej perfekcji. W przypadku małych dzieci nauka pływania zawsze powinna odbywać się w towarzystwie osoby dorosłej lub odpowiedniego trenera. Pamiętajmy, że w czasie kąpieli w basenie równie ważne jest bezpieczeństwo naszego dziecka. Jeśli chodzi o naukę pływania, to nie wolno forsować dziecka, musimy być cierpliwi i czekać na efekty całej pracy. Nawet jeśli dziecko umie pływać i nie boi się zostawać w wodzie same, to i tak należy je pilnować, aby nie próbowało przećwiczyć swoich umiejętności na większym basenie. Pamiętajmy, że małe dzieci nie zawsze są w stanie wytrzymać to wszystko kondycyjnie, ale z czasem nabierają coraz większej wprawy.

Opublikowano Jeden komentarz

Instruktor pływania

Kontakt z wodą wymaga od nas dobrego przygotowania. Jeśli mamy obawy i boimy się pływać, to potrzebujemy pomocy. Dobrym  rozwiązaniem może okazać się pomoc ze strony instruktora pływania. Jeśli chcemy szybko i w miarę bez kłopotów nauczyć się dobrze pływać, to z pewnością takie rozwiązanie jest dobrym wyjściem. Uczenie się samodzielnego pływania wcale nie jest takie proste, a z instruktorem umiejętność pływania wejdzie nam zwyczajnie w nawyk. Doświadczony instruktor wie jak zachęcić nas do nauki.

Warto szlifować technikę

Z pewnością nie obejdzie się bez szlifowania właściwej techniki. To właśnie wybór techniki, w jakiej pływamy na ogromne znaczenie na całą naukę. Właściwy instruktor stara się wyprowadzić nas z błędu i oducza nas złych nawyków podczas pływania. Wiele z tych mniejszych błędów może przełożyć się ostatecznie na ich utrwalenie. W takich sytuacjach jest bardzo trudno wyeliminować błędy, dlatego lepiej zrobić to od razu. Jeśli wybieramy instruktora pływania, to zwróćmy uwagę na to, jakie posiada on wykształcenie. Ważna jest również liczba lat praktyki, ponieważ im osoba z większym dorobkiem, tym lepszym jest specjalistą. Stawiamy w końcu na najlepszych i właśnie dlatego ratownik wodny czy zawodowy pływak, to idealni kandydaci do nauki pływania, zwłaszcza dla osoby początkującej.

Pływanie stylem klasycznym

Umiejętności a nauka

Same umiejętności instruktora to jednak połowa sukcesu z drugiej strony osoba ucząca musi umieć przekuć tę wiedzę w praktyczne zastosowanie. Sama teoria to niestety za mało, aby osiągnąć dobre wyniki w pływaniu. Jeśli instruktor dobrze radzi sobie z instruktażem, to z pewnością będzie on w stanie odpowiednio zmotywować swojego podopiecznego. Na pewno w ten sposób jesteśmy w stanie osiągnąć lepsze wyniki i w pełni nauczyć się pływać. Nasz instruktor powinien być cierpliwy i przygotowany do każdego zagadnienia związanego z pływaniem. Korygowanie określonego stylu pływackiego to klucz do sukcesu. Nie trzeba się wahać, warto kontrolować naukę i wyciągać z niej ciekawe wnioski. Ukierunkowanie i systematyczność to gwarancja szybkiego sukcesu.